Pojemna szafa czy garderoba – co wybrać?

Posted By: Paweł Bułynko In: Aktualności On:

Garderoba czy szafa z drzwiami przesuwnymi? Sprawdź, co jest dla ciebie wygodniejsze.

Posiadacze nowych mieszkań często zadają sobie pytanie – garderoba, czy pojemna szafa z lustrem? Co wybrać, mając sporą liczbę rzeczy do schowania? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i słabe punkty. W takim razie na co postawić, żeby pomieścić wszystkie rzeczy domowników? Z tego artykułu dowiesz się:


•    Co wybrać? Garderobę czy szafę;
•    Dlaczego wybrać szafę z drzwiami przesuwnymi;
•    Dlaczego garderoba nie jest rozwiązaniem dla każdego.

szafa drzwi przesuwne


Co wybrać? – garderoba vs. pojemna szafa


Wybór pomiędzy pojemną szafą a wszechstronną garderobą może zależeć od indywidualnych preferencji domowników oraz dostępnej przestrzeni. Osoby, które lubią modnie się ubierać, które regularnie zmieniają swój strój w zależności od okazji, pory dnia, pogody, pory roku czy samopoczucia, z pewnością docenią dobrze zaprojektowaną garderobę. Z kolei minimaliści mogą być bardziej zadowoleni z dużej szafy, która pomieści całą ich kolekcję ubrań, umożliwiając łatwy dostęp do wszystkich rzeczy. W obecnych czasach wybór szaf jest bardzo duży i daje możliwość łatwego zagospodarowania wnętrza – w zależności od potrzeb.


Jednakże, nie zawsze wybór pomiędzy szafą a garderobą jest oczywisty. Dostępna przestrzeń w mieszkaniu będzie kluczowym czynnikiem determinującym wielkość szafy lub możliwość wydzielenia garderoby. Na niewielkim metrażu np. w kawalerce lub nawet w większym mieszkaniu z ograniczoną przestrzenią, trudno będzie wygospodarować kilka cennych metrów kwadratowych – szczególnie, gdy domowników jest kilkoro. W takich sytuacjach często wybiera się dużą szafę w zabudowie lub szafę z drzwiami przesuwnymi z lustrem. Natomiast, projektowanie garderoby staje się znacznie łatwiejsze, jeśli mamy do dyspozycji wolny pokój lub w na większym metrażu mieszka mniej osób.


Szafa z drzwiami przesuwnymi – wygoda i funkcjonalność


Dlaczego szafa to dobry wybór? Niezależnie od tego, czy metraż mieszkania jest mały czy duży, szafa jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Szczególnie warto wybrać szafę z drzwiami przesuwnymi, która jest łatwa w aranżacji – taką, która pomieści odzież i wszystkie niezbędne rzeczy.


Główne zalety szafy z drzwiami przesuwnymi to:


1.    Oszczędność miejsca:

Drzwi przesuwne nie wymagają dodatkowej przestrzeni na otwieranie, co sprawia, że są idealne do mniejszych pomieszczeń lub w sytuacjach, gdzie chcemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.


2.    Estetyka:

Szafy z drzwiami przesuwnymi mają nowoczesny i estetyczny wygląd, który pasuje do wielu różnych stylów aranżacji wnętrz. Ich prosta forma sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej uporządkowane.


3.    Wygoda użytkowania:

Drzwi przesuwne umożliwiają łatwy dostęp do zawartości szafy – nie wymagają otwierania i zamykania skrzydeł drzwiowych.


4.    Bezpieczeństwo:

Szafy z drzwiami przesuwnymi, zwłaszcza te wyposażone w nowoczesne systemy, zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo przechowywanych w nich przedmiotów, chroniąc je przed przypadkowym wypadnięciem lub uszkodzeniem.


5.    Możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb:

Drzwi przesuwne często są dostępne w różnych wariantach, co pozwala na dostosowanie szafy do własnych preferencji i potrzeb.

Fronty można wybierać spośród różnych wzorów, kolorów i materiałów, co pozwala stworzyć idealne rozwiązanie do danego pomieszczenia.


Szafy od producenta emeblast.pl można konfigurować i dostosowywać do wnętrza na etapie składania zamówienia. To bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ kupujemy taką szafę, jaką dokładnie chcemy.


Warto jednak mieć na uwadze, że prawdopodobnie jedna szafa w mieszkaniu nie wystarczy przy kilku domownikach. Dlatego niezbędne będzie zaopatrzenie się w dodatkowe meble na ubrania, które można rozplanować w innych pomieszczeniach.


Garderoba – rozwiązanie nie dla każdego


Garderoba to świetne rozwiązanie dla entuzjastów zakupów i miłośników mody. Aby stworzyć funkcjonalną garderobę, warto zacząć planowanie jeszcze przed ostatecznym wykończeniem i aranżacją mieszkania. Przed rozpoczęciem prac projektowych można wyznaczyć przestrzeń, która będzie służyć za pokój do przechowywania rzeczy, czyniąc go oddzielnym pomieszczeniem.


Kolejnym istotnym aspektem tworzenia garderoby są meble. Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania, ale zazwyczaj wiążą się one z wyższymi kosztami. Rozważając opcję dostosowania mebli do własnych potrzeb, należy pamiętać o podstawowych elementach takich jak półki, wieszaki, szuflady i kosze na drobiazgi. Niezwykle istotne jest także odpowiednie oświetlenie oraz ewentualne umieszczenie lustra i siedziska, co z pewnością zwiększy komfort korzystania z garderoby.


Najczęstszą konfiguracją jest umieszczenie garderoby w sypialni, ale zdarzają się także rozwiązania, gdzie znajduje się ona w przedpokoju lub zajmuje oddzielny pokój. Kluczowe jest, aby miejsce, w którym umiejscowiona jest garderoba, nie ograniczało swobody poruszania się po mieszkaniu. Dodatkową zaletą garderoby jest to, że umożliwia przechowywanie ubrań w jednym miejscu, co pozwala zaoszczędzić więcej miejsca w pozostałych pomieszczeniach.


Podsumowując, garderoba to całkiem dobre rozwiązanie dla osób, które mają bardzo dużo ubrań, butów oraz innych akcesoriów, jednocześnie sporo wolnej przestrzeni w mieszkaniu. Szafa z drzwiami przesuwnymi jest kompromisem, który doskonale sprawdzi się w większości pomieszczeń i domów, nie zabierając dużo miejsca.

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday January February March April May June July August September October November December